Centrum Aktywnego Słuchania
treningi metodą Tomatisa®
EEG Biofeedback

FAQ

Czy EEG Biofeedback jest bezpieczny?

Tak, EEG Biofeedback jest bezpieczną metodą treningu. Jest to nieinwazyjna forma trenowania stanów mózgu mająca na celu poprawę codziennego funkcjonowania. Naszymi urządzeniami nie ingerujemy w zapis EEG, jedynie zbieramy informacje na temat pracy mózgu, by monitorować przebieg treningu i stymulować pacjenta do zmiany. EEG Biofeedback to autotrening wspomagany przez neuroterapeutę. Przy pomocy informacji zwrotnej (feedbacku) o różnorodnym charakterze (obraz, dźwięk, gra wideo), wpływamy na intensywność pracy określonych fal mózgowych. Niektóre z nich promujemy, a inne obniżamy. Kierunek i cel działania zależy od potrzeb pacjenta.
Pasty stosowane do montażu elektrod są hypoalergiczne, a samo urządzenie nie emituje żadnych niebezpiecznych zjawisk.

Nasze treningi Biofeedback układane są indywidualnie, w zależności od potrzeb Pacjenta i wyników wstępnego badania QEEG. Przebieg treningów jest na bieżąco monitorowany, a pojedyncze sesje są nagrywane. Treningi prowadzi wyszkolony terapeuta, na certyfikowanym sprzęcie.
Trwałość efektów uzyskujemy dzięki systematycznej pracy z Pacjentem (2-3 razy w tygodniu). Wspólne z terapeutą podejmowanie decyzji o przystąpieniu do treningu wiąże się z późniejszym, konsekwentnym działaniem. Pacjent po wstępnej diagnozie zostaje poinformowany ile sesji treningowych powinien odbyć, aby były widoczne efekty i trening przyniósł korzyści.

Pierwsze efekty widoczne są już po miesiącu (sesje 2-3 razy w tygodniu). Związane jest to z efektem tworzenia nowych, trwałych połączeń synaptycznych. W zależności od typu treningu, może to być poprawa jakości snu, ogólne wyciszenie, uspokojenie czy poprawa motoryki małej. Tuż po zakończonej sesji obserwujemy często krótką zmianę w zachowaniu Pacjentów np.: ożywienie czy uspokojenie, chęć zaśnięcia.

U dzieci najczęściej stosuje się treningi EEG Biofeedback, aby pomóc im w:
– opanowaniu umiejętności koncentracji uwagi,
– zmniejszeniu pobudzenia ruchowego,
– przyspieszeniu pracy mózgu, reakcji na bodziec,
– opanowaniu impulsywnych, emocjonalnych zachowań,
– opanowaniu wybuchowych reakcji w zaburzeniach opozycyjno-buntowniczych,
– traumatycznych przeżyciach,
– opanowaniu kłótliwości, braku elastyczności w kontaktach społecznych (np. w autyzmie, ZA),
– trudnościach w zrównoważeniu wielorakich zadań.

– czują się wypaleni zawodowo,
– brakuje im chęci do działania,
– mają problemy z koncentracją na zadaniach lub są spowolnieni,
– chcą nauczyć się efektywnego relaksu i odpoczynku,
– mają problemy ze snem,
– są impulsywni, nerwowi, wybuchowi i mało elastyczni,
– czują się przepracowani i potrzebują wyciszenia.

Treningi Biofeedback są atrakcyjne dla osób w każdym wieku. Przebieg treningu i dobór rodzaju biofeedbacku uzależniony jest od potrzeb, ale też preferencji Pacjenta. Każdy z nas lubi czasem pograć w gry planszowe, ułożyć puzzle, obejrzeć film, posłuchać muzyki, czy zagrać w gry wideo. Niezależnie od wieku czynności te są znane nam i atrakcyjne (zwłaszcza, że często brakuje nam na nie czasu). Dorośli lubią się relaksować czy analizować swoje poczynania, dzieci lubią rywalizować, zbierać nagrody, lubią nowe technologie. Podczas naszych treningów wykorzystujemy wszystkie te elementy, które podążają za potrzebami nowoczesnego młodego człowieka, jednocześnie przynosząc kontrolowane, mierzalne korzyści.

EEG Biofeedback można jednoczasowo łączyć z nieinwazyjnymi metodami treningowymi takimi jak: – sensoryczna integracja, terapia ręki, – praca z logopedą, pedagogiem, psychologiem, – ćwiczenia usprawniające, relaksacja, masaże.
Zadzwoń i zadaj pytanie terapeucie: